Vishay/Dale RER60F1R82RC02
RER60F1R82RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER60F1R82RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 1.82 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F1R82RC02.pdf
Availability of RER60F1R82RC02
QUANTITY
RER60F1R82RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F1R82RC02
Internal Part NumberEIS-RER60F1R82RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.82
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F1R82RC02
Related LinksRER60F1, RER60F1R82RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F1R82RC02 Details Description
Related parts for RER60F1R82RC02
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 730KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SR BTS 10.16MM 3 ASY VERT40 AMP datasheet.pdf