Vishay/Dale RER60F1R96RCSL
RER60F1R96RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F1R96RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 1.96 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F1R96RCSL.pdf
Availability of RER60F1R96RCSL
QUANTITY
RER60F1R96RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F1R96RCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F1R96RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.96
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F1R96RCSL
Related LinksRER60F1, RER60F1R96RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F1R96RCSL Details Description
Related parts for RER60F1R96RCSL
IC POT DGTL 50K OHM 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND GREEN datasheet.pdf
FIXED IND 16NH 370MA 240 MOHM datasheet.pdf
CPU BACKPLANE FOR CS1 DUPLEX datasheet.pdf
OSC CRO 2200-2400 MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
RES CHAS MNT 845 OHM 1% 20W datasheet.pdf
HALL EFF JOYSTICK datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 11 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 500MW SOD80 datasheet.pdf