Vishay/Dale RER60F2430RCSL
RER60F2430RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F2430RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 243 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F2430RCSL.pdf
Availability of RER60F2430RCSL
QUANTITY
RER60F2430RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F2430RCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F2430RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F2430RCSL
Related LinksRER60F2, RER60F2430RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F2430RCSL Details Description
Related parts for RER60F2430RCSL
RES 3.9 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 315MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 7POS TIN PCB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN M12 5POS ANGLED SOCKET datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ10B M32 datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf