Vishay/Dale RER60F2550RCSL
RER60F2550RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F2550RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 255 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F2550RCSL.pdf
Availability of RER60F2550RCSL
QUANTITY
RER60F2550RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F2550RCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F2550RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)255
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F2550RCSL
Related LinksRER60F2, RER60F2550RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F2550RCSL Details Description
Related parts for RER60F2550RCSL
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 600KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44VQFP datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 80V 2A TO-220 datasheet.pdf
IC I2C 2WIRE EXTENDER DDC-DVI datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 40A SCREW TERM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT SKT datasheet.pdf