Nichicon UFW2A2R2MDD1TA
UFW2A2R2MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UFW2A2R2MDD1TA
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UFW2A2R2MDD1TA.pdf
Availability of UFW2A2R2MDD1TA
QUANTITY
UFW2A2R2MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UFW2A2R2MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UFW2A2R2MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesFW
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current30mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFW2A2R2MDD1TA
Related LinksUFW2A2R, UFW2A2R2MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UFW2A2R2MDD1TA Details Description
Related parts for UFW2A2R2MDD1TA
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC BUFF HEX NON-INVERT 14SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 430PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
TEST KIT CBL MTRJ-SC SEC 50/125 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 1.3M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf