Vishay/Dale RER60F2740PC02
RER60F2740PC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER60F2740PC02
Brief Description
RES CHAS MNT 274 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F2740PC02.pdf
Availability of RER60F2740PC02
QUANTITY
RER60F2740PC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F2740PC02
Internal Part NumberEIS-RER60F2740PC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F2740PC02
Related LinksRER60F2, RER60F2740PC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F2740PC02 Details Description
Related parts for RER60F2740PC02
PHOTOSENSOR INVERTER-OUT BLUE datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 7.5NS 165CABGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
VARISTOR 14.4V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES 320K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
LIGHT CURTAIN HAND 1430MM datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 35V X5R 0805 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 3P3T 3A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.3A 128 MOHM datasheet.pdf