Vishay/Dale RER60F2940RCSL
RER60F2940RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F2940RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 294 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F2940RCSL.pdf
Availability of RER60F2940RCSL
QUANTITY
RER60F2940RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F2940RCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F2940RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)294
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F2940RCSL
Related LinksRER60F2, RER60F2940RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F2940RCSL Details Description
Related parts for RER60F2940RCSL
TERMINAL TURRET HOLLOW .054"L datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE 15A 240V datasheet.pdf
CAP CER 33PF 150V 0605 datasheet.pdf
CAP CER 1.2UF 200V X7R 2225 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LMC6035IBP datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf