NKK Switches CKL12BTW01
CKL12BTW01 picture photo
Mfg. Part Number
CKL12BTW01
Manufacturer
Product Category
Keylock Switches
Brief Description
SWITCH KEYLOCK SPDT 3A 19MM 250V
Datasheet Download
CKL12BTW01.pdf
Availability of CKL12BTW01
QUANTITY
CKL12BTW01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CKL12BTW01
Internal Part NumberEIS-CKL12BTW01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
Value Added and Custom Switch Capabilities
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
3D ModelCKL12BTW01
PCN Design/SpecificationCK Series Identification Label 11/May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyKeylock Switches
SeriesCK
CircuitSPDT
Number of Positions2
Switch FunctionOn-On
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating3A (AC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeTubular Key
Key Removable Positions1 only
Angle of Throw90°
Contact MaterialSilver (Ag)
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 19.00mm Dia
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Depth Behind Flange34.60mm
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Mechanical Life30,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CKL12BTW01
Related LinksCKL12, CKL12BTW01 Datasheet, NKK Switches Distributor
CKL12BTW01 Details Description
Related parts for CKL12BTW01
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32K 48LQFP datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINITEK UNSHRD HDR VERT datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
KIT BOOT ADAPTER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf