Vishay/Dale RER60F2R00RCSL
RER60F2R00RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F2R00RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 2 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F2R00RCSL.pdf
Availability of RER60F2R00RCSL
QUANTITY
RER60F2R00RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F2R00RCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F2R00RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F2R00RCSL
Related LinksRER60F2, RER60F2R00RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F2R00RCSL Details Description
Related parts for RER60F2R00RCSL
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 1W 1.78 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
DSUB 15 F CRIMP FLOA G T datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 8A 6V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 0.562 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf