Vishay/Dale RER60F3321MC02
RER60F3321MC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER60F3321MC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 3.32K OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F3321MC02.pdf
Availability of RER60F3321MC02
QUANTITY
RER60F3321MC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F3321MC02
Internal Part NumberEIS-RER60F3321MC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.32k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F3321MC02
Related LinksRER60F3, RER60F3321MC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F3321MC02 Details Description
Related parts for RER60F3321MC02
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMA datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
ROUND SPACER M4 NYLON 11MM datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 1/8W 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf