Vishay/Dale RER60F3740RCSL
RER60F3740RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F3740RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 374 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F3740RCSL.pdf
Availability of RER60F3740RCSL
QUANTITY
RER60F3740RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F3740RCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F3740RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)374
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F3740RCSL
Related LinksRER60F3, RER60F3740RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F3740RCSL Details Description
Related parts for RER60F3740RCSL
CABLE ASSY CAT5 RJ45 1M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 WW datasheet.pdf
RES SMD 5.23 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.49KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 110NS 64FBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M datasheet.pdf
TV 4C 4#16 PIN PLUG datasheet.pdf
2200UF 250V 50X80MM 105C 5000H datasheet.pdf