Vishay/Dale RER60F4R02RCSL
RER60F4R02RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F4R02RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 4.02 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F4R02RCSL.pdf
Availability of RER60F4R02RCSL
QUANTITY
RER60F4R02RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F4R02RCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F4R02RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.02
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F4R02RCSL
Related LinksRER60F4, RER60F4R02RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F4R02RCSL Details Description
Related parts for RER60F4R02RCSL
Connector Receptacle 7 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ SOT23-6 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
SURGE PROTECTION 280V/40KA datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 315V SCREW datasheet.pdf
PLUG HSG 2POS datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MOD CBL 50FT OPEN END STRAIGHT datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 10POS 6MM datasheet.pdf