Grayhill, Inc. 44A45-01-1-04S
44A45-01-1-04S picture photo
Mfg. Part Number
44A45-01-1-04S
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SP4T
Datasheet Download
44A45-01-1-04S.pdf
Availability of 44A45-01-1-04S
QUANTITY
44A45-01-1-04S Order Process
Ship out your order
Specifications of 44A45-01-1-04S
Internal Part NumberEIS-44A45-01-1-04S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series44
Number of Positions4
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP4T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating5A (AC), 1A (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length11.10mm
Angle of Throw45°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel26.04mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 115 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)44A45-01-1-04S
Related Links44A45-0, 44A45-01-1-04S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
44A45-01-1-04S Details Description
Related parts for 44A45-01-1-04S
ROUND STANDOFF 2-56 BRASS 1/4" datasheet.pdf
IC 3.3V PLL CLK-DRVR 24-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.9K OHM 2012 datasheet.pdf
LED PANEL NEON 56K RED STOVEPIPE datasheet.pdf
CAP CER 470PF 3KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
BACKSHELL TOP ENTRY 37POS METAL datasheet.pdf
NQD-2257A1 JRC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT SKT datasheet.pdf