Vishay/Dale RER60F5R00RC02
RER60F5R00RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER60F5R00RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 5 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F5R00RC02.pdf
Availability of RER60F5R00RC02
QUANTITY
RER60F5R00RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F5R00RC02
Internal Part NumberEIS-RER60F5R00RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F5R00RC02
Related LinksRER60F5, RER60F5R00RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F5R00RC02 Details Description
Related parts for RER60F5R00RC02
RES SMD 4.02K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PROBE MULTI ANGLE SSTEEL 6.69" datasheet.pdf
IC COMP W/REF LP SINGLE 8-MSOP datasheet.pdf
MOD PWR INLET COMPACT FILTER 4A datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf