Vishay/Dale RER60F76R8PCSL
RER60F76R8PCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F76R8PCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 76.8 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F76R8PCSL.pdf
Availability of RER60F76R8PCSL
QUANTITY
RER60F76R8PCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F76R8PCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F76R8PCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)76.8
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F76R8PCSL
Related LinksRER60F7, RER60F76R8PCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F76R8PCSL Details Description
Related parts for RER60F76R8PCSL
CONN HEADER 5POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3V SOT23-3 datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
CBL CAT5E SHIELD RJ45-RJ45 2M datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 7A D2PAK datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
LSF-SMT 7.50/03/180 1.5 BK datasheet.pdf
RES SMD 0.008 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf