Vishay/Dale RER60F7R87RC02
RER60F7R87RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER60F7R87RC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 7.87 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F7R87RC02.pdf
Availability of RER60F7R87RC02
QUANTITY
RER60F7R87RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F7R87RC02
Internal Part NumberEIS-RER60F7R87RC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.87
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F7R87RC02
Related LinksRER60F7, RER60F7R87RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F7R87RC02 Details Description
Related parts for RER60F7R87RC02
CONN HEADER RTANG 8POS PCB TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC PWM STEP-DN DC/DC CONV 16TQFN datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 6.49 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf