Vishay/Dale RER60F8R06RCSL
RER60F8R06RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60F8R06RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 8.06 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60F8R06RCSL.pdf
Availability of RER60F8R06RCSL
QUANTITY
RER60F8R06RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60F8R06RCSL
Internal Part NumberEIS-RER60F8R06RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.06
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60F8R06RCSL
Related LinksRER60F8, RER60F8R06RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60F8R06RCSL Details Description
Related parts for RER60F8R06RCSL
RES SMD 910K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA SMINI2 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN HEADER DUAL ROW 14POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf