Vishay/Dale RER60FR249RCSL
RER60FR249RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER60FR249RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 0.249 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60FR249RCSL.pdf
Availability of RER60FR249RCSL
QUANTITY
RER60FR249RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60FR249RCSL
Internal Part NumberEIS-RER60FR249RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.249
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60FR249RCSL
Related LinksRER60FR, RER60FR249RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60FR249RCSL Details Description
Related parts for RER60FR249RCSL
FUSE GLASS 4A 250VAC 2AG datasheet.pdf
TAPE ALUM FOIL 25.4MMX55M datasheet.pdf
CONN RING 16-22 AWG #1/4 D-GRIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 DSH datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V X5R 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 39POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONTROL LOGIC FP-E 6 IN 6 OUT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 200MA SOD123 datasheet.pdf