Vishay/Dale RER60FR442RC02
RER60FR442RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER60FR442RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 0.442 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60FR442RC02.pdf
Availability of RER60FR442RC02
QUANTITY
RER60FR442RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60FR442RC02
Internal Part NumberEIS-RER60FR442RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.442
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60FR442RC02
Related LinksRER60FR, RER60FR442RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60FR442RC02 Details Description
Related parts for RER60FR442RC02
FIXED IND 1.8NH 420MA 360 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X5R AXIAL datasheet.pdf
STOP-START datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 900MHZ 16WQFN datasheet.pdf
CABLE 3COND 4AWG BLACK 500' datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 29POS 1MM 18" datasheet.pdf
CONN DSUB ASSY 25POS datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 10ppm 9pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V THRU HOLE datasheet.pdf