Vishay/Dale RER65F1070RCSL
RER65F1070RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F1070RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 107 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F1070RCSL.pdf
Availability of RER65F1070RCSL
QUANTITY
RER65F1070RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F1070RCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F1070RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)107
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F1070RCSL
Related LinksRER65F1, RER65F1070RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F1070RCSL Details Description
Related parts for RER65F1070RCSL
SWITCH LEVER SPDT 2A SEALED 125V datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SENSE XFMR PRIMARY 5AMPS datasheet.pdf
CIR 37C 37#16 SKT PLUG RTANG datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.0V datasheet.pdf