Vishay/Dale RER65F1540PCSL
RER65F1540PCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F1540PCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 154 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F1540PCSL.pdf
Availability of RER65F1540PCSL
QUANTITY
RER65F1540PCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F1540PCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F1540PCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)154
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F1540PCSL
Related LinksRER65F1, RER65F1540PCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F1540PCSL Details Description
Related parts for RER65F1540PCSL
CONN FFC TOP 14POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
FIXED IND 2NH 300MA 120 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
BEAD CORE DUAL 160 OHMS RADIAL datasheet.pdf
GK,NICU,NRSG,PU,V0,BELL datasheet.pdf
CARD MARKER SELF-LAMINATING datasheet.pdf
IC FPGA LP 3502LUTS 1.2V 25WLCS datasheet.pdf
RES SMD 0.025 OHM 1% 1W 2412 datasheet.pdf