Panasonic Electric Works TXD2SA-4.5V-Z
TXD2SA-4.5V-Z picture photo
Mfg. Part Number
TXD2SA-4.5V-Z
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 4.5V
Datasheet Download
TXD2SA-4.5V-Z.pdf
Availability of TXD2SA-4.5V-Z
QUANTITY
TXD2SA-4.5V-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of TXD2SA-4.5V-Z
Internal Part NumberEIS-TXD2SA-4.5V-Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesTX-D
PackagingTape & Reel (TR)
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current44.4mA
Coil Voltage4.5VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)3.38 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.45 VDC
Operate Time4ms
Release Time4ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power200 mW
Coil Resistance101 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXD2SA-4.5V-Z
Related LinksTXD2SA, TXD2SA-4.5V-Z Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TXD2SA-4.5V-Z Details Description
Related parts for TXD2SA-4.5V-Z
CONN HOUSING SH 4POS 1MM WHITE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 15A 125V datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 400V 0.8A DO214 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
THYRISTOR 220V 150A SMA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.81MM datasheet.pdf
FUSE 125V ALARM 2.5A datasheet.pdf
1090-HZ W/25 #16/3C & 1447 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf