Vishay/BCcomponents SFR2500002803FR500
SFR2500002803FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500002803FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 280K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500002803FR500.pdf
Availability of SFR2500002803FR500
QUANTITY
SFR2500002803FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500002803FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500002803FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)280k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500002803FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500002803FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500002803FR500 Details Description
Related parts for SFR2500002803FR500
MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 3.01KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
INDICATOR 24V 8MM FLUSH RED datasheet.pdf
CONN SOCKET HSNG 2-4POS BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
508 TB PL PL DIN/R WF A datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X55MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
750UF 50V 25.7X41.7 85C AXI datasheet.pdf