Vishay/Dale RER65F1780RCSL
RER65F1780RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F1780RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 178 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F1780RCSL.pdf
Availability of RER65F1780RCSL
QUANTITY
RER65F1780RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F1780RCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F1780RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)178
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F1780RCSL
Related LinksRER65F1, RER65F1780RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F1780RCSL Details Description
Related parts for RER65F1780RCSL
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LP.100"SHRD HDR .100" VERT 30GLD datasheet.pdf
IC DECODER/DRVR BCD-DEC 16-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 23POS datasheet.pdf