Vishay/Dale RER65F17R8RCSL
RER65F17R8RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F17R8RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 17.8 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F17R8RCSL.pdf
Availability of RER65F17R8RCSL
QUANTITY
RER65F17R8RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F17R8RCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F17R8RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.8
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F17R8RCSL
Related LinksRER65F1, RER65F17R8RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F17R8RCSL Details Description
Related parts for RER65F17R8RCSL
CASE PLASTIC BLACK 17"L X 14.5"W datasheet.pdf
JFET N-CH 20V 0.1W SOT623F datasheet.pdf
OSC MEMS 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 39 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 5W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 1UF 10V Y5V 0603 datasheet.pdf