Vishay/Dale RER65F1R40RC02
RER65F1R40RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER65F1R40RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 1.4 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F1R40RC02.pdf
Availability of RER65F1R40RC02
QUANTITY
RER65F1R40RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F1R40RC02
Internal Part NumberEIS-RER65F1R40RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.4
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F1R40RC02
Related LinksRER65F1, RER65F1R40RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F1R40RC02 Details Description
Related parts for RER65F1R40RC02
CONN STRAIN RELIEF COVER 2POS datasheet.pdf
IC FPGA 193 I/O 240HQFP datasheet.pdf
CONN MALE COAX 5W5 SLD CUP TIN datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 5100PF 100V 10% BP 1825 datasheet.pdf
RES 1.56 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 3W 12V 125MA OUT datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
RES SMD 1.49K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
MINITEK PWR3.0 RA HEADER datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 2917 datasheet.pdf