Vishay/Dale RER65F1R80RCSL
RER65F1R80RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F1R80RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 1.8 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F1R80RCSL.pdf
Availability of RER65F1R80RCSL
QUANTITY
RER65F1R80RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F1R80RCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F1R80RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.8
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F1R80RCSL
Related LinksRER65F1, RER65F1R80RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F1R80RCSL Details Description
Related parts for RER65F1R80RCSL
CABLE FLAT FLEX 18POS 1MM 18" datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 22POS 1MM R/A datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 12V datasheet.pdf
CARDEDGE 120POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
SW ROTARY 6P 2POS NONSHORT GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 15A 48V datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE16 PG29 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf