Vishay/Dale RER65F1R80RCSL
RER65F1R80RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F1R80RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 1.8 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F1R80RCSL.pdf
Availability of RER65F1R80RCSL
QUANTITY
RER65F1R80RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F1R80RCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F1R80RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.8
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F1R80RCSL
Related LinksRER65F1, RER65F1R80RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F1R80RCSL Details Description
Related parts for RER65F1R80RCSL
IC REG ISOLATED +/-12V 41MA 7DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.25A 14DIP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SW LEVER SPDT 0.1A SLD TERM 125V datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY .100 7POS R/A datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 10% 1611 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 1W DO213AB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC FLASH 512KB 8TSSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 1% 300W datasheet.pdf