Vishay/Dale RER65F2671RCSL
RER65F2671RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F2671RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 2.67K OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F2671RCSL.pdf
Availability of RER65F2671RCSL
QUANTITY
RER65F2671RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F2671RCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F2671RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.67k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F2671RCSL
Related LinksRER65F2, RER65F2671RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F2671RCSL Details Description
Related parts for RER65F2671RCSL
CONN EDGECARD 20POS .050 DIP SLD datasheet.pdf