Vishay/Dale RER65F2R74PCSL
RER65F2R74PCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F2R74PCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 2.74 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F2R74PCSL.pdf
Availability of RER65F2R74PCSL
QUANTITY
RER65F2R74PCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F2R74PCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F2R74PCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.74
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F2R74PCSL
Related LinksRER65F2, RER65F2R74PCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F2R74PCSL Details Description
Related parts for RER65F2R74PCSL
CONN HEADER .100 DUAL STR 10POS datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3L datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.3A SOT25 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 BRASS 11MM datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MMIC POWER AMP 3W 24-QFN datasheet.pdf