Vishay/Dale RER65F3R01MCSL
RER65F3R01MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F3R01MCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 3.01 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F3R01MCSL.pdf
Availability of RER65F3R01MCSL
QUANTITY
RER65F3R01MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F3R01MCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F3R01MCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F3R01MCSL
Related LinksRER65F3, RER65F3R01MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F3R01MCSL Details Description
Related parts for RER65F3R01MCSL
PC TERM BLOCK 5.08MM 1POS datasheet.pdf
IC PLD 8MC 7.5NS 20DIP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1A 250VAC 450VDC datasheet.pdf
RES SMD 6.81 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
CAP MICA 270PF 1% 100V 1210 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.6A 250VAC RAD datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 680 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf