Vishay/Dale RER65F5620PC02
RER65F5620PC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER65F5620PC02
Brief Description
RES CHAS MNT 562 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F5620PC02.pdf
Availability of RER65F5620PC02
QUANTITY
RER65F5620PC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F5620PC02
Internal Part NumberEIS-RER65F5620PC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F5620PC02
Related LinksRER65F5, RER65F5620PC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F5620PC02 Details Description
Related parts for RER65F5620PC02
CONVERTER DC/DC 1.8V 45W OUT T/H datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 35V AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 74.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
INDUCTOR COMMON MODE 220 OHM 25% datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 490MA 330 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 1.5A LEVER datasheet.pdf