Vishay/Dale RER65F56R2RC02
RER65F56R2RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER65F56R2RC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 56.2 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F56R2RC02.pdf
Availability of RER65F56R2RC02
QUANTITY
RER65F56R2RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F56R2RC02
Internal Part NumberEIS-RER65F56R2RC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F56R2RC02
Related LinksRER65F5, RER65F56R2RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F56R2RC02 Details Description
Related parts for RER65F56R2RC02
MOSFET N-CH 100V 170MA SOT23-3 datasheet.pdf
IC AMP VIDEO DIF GAIN=10 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LOW PRO EI REC HSG 5P datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
OSC XO 166.6666MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 3W DO204AL datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf