Vishay/Dale RER65F71R5RCSL
RER65F71R5RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F71R5RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 71.5 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F71R5RCSL.pdf
Availability of RER65F71R5RCSL
QUANTITY
RER65F71R5RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F71R5RCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F71R5RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)71.5
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F71R5RCSL
Related LinksRER65F7, RER65F71R5RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F71R5RCSL Details Description
Related parts for RER65F71R5RCSL
IC DGTL POT 10K 2CH 20TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 40V SCREW datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES 270 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf