Vishay/Dale RER65F78R7RCSL
RER65F78R7RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F78R7RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 78.7 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F78R7RCSL.pdf
Availability of RER65F78R7RCSL
QUANTITY
RER65F78R7RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F78R7RCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F78R7RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)78.7
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F78R7RCSL
Related LinksRER65F7, RER65F78R7RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F78R7RCSL Details Description
Related parts for RER65F78R7RCSL
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.5PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 560UF 10% 25V AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 4A 40 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf