Vishay/Dale RER65F7R50RCSL
RER65F7R50RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F7R50RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 7.5 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F7R50RCSL.pdf
Availability of RER65F7R50RCSL
QUANTITY
RER65F7R50RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F7R50RCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F7R50RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F7R50RCSL
Related LinksRER65F7, RER65F7R50RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F7R50RCSL Details Description
Related parts for RER65F7R50RCSL
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 0503 datasheet.pdf
CONN MALE 80POS 4ROWS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 1.18M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 120V datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 0.35A 16V CHIP 1206 datasheet.pdf
IC ADDRESSABLE LATCH 8BIT 16SOIC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 35W datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf