Vishay/Dale RER65F8R06MCSL
RER65F8R06MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F8R06MCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 8.06 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F8R06MCSL.pdf
Availability of RER65F8R06MCSL
QUANTITY
RER65F8R06MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F8R06MCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F8R06MCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.06
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F8R06MCSL
Related LinksRER65F8, RER65F8R06MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F8R06MCSL Details Description
Related parts for RER65F8R06MCSL
RES SMD 5.49K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 84POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
THYRISTOR 600V 0.8A SOT54 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR NON-INVERT SC705 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
IC SPRVSR SMPL RSET 4.6V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 126UM datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SOC AUDIO ENHANCED 40QFN datasheet.pdf
CABLE 6POS datasheet.pdf