Vishay/Dale RER65F8R06MCSL
RER65F8R06MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F8R06MCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 8.06 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F8R06MCSL.pdf
Availability of RER65F8R06MCSL
QUANTITY
RER65F8R06MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F8R06MCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F8R06MCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.06
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F8R06MCSL
Related LinksRER65F8, RER65F8R06MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F8R06MCSL Details Description
Related parts for RER65F8R06MCSL
CAP FOR 5X20MM FUSE SLOTTED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 6BIT 16SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 990V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
IC REDRIVER ESATA 1CH 20TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 19POS GOLD datasheet.pdf
IC BUS BUFF DVR TRI-ST 5SSOP datasheet.pdf
IND, PWR, 2525 400NH,SMT NPB datasheet.pdf
LED DRIVER 96W 34V 277-480 datasheet.pdf