Hirose Electric Co Ltd HIF3E-30PA-2.54DSA(71)
HIF3E-30PA-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF3E-30PA-2.54DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 30POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3E-30PA-2.54DSA(71).pdf
Availability of HIF3E-30PA-2.54DSA(71)
QUANTITY
HIF3E-30PA-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3E-30PA-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF3E-30PA-2.54DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.244" (6.20mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3E-30PA-2.54DSA(71)
Related LinksHIF3E-30PA-, HIF3E-30PA-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3E-30PA-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for HIF3E-30PA-2.54DSA(71)
RES SMD 953 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
IC POT DGTL QUAD 50K 20TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 51K OHM 0404 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
BOARD CPU 8313E VER 2.2 datasheet.pdf
VARISTOR 56V 2KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 909K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
RES 56K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf