Vishay/Dale RER65F8R25MCSL
RER65F8R25MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F8R25MCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 8.25 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F8R25MCSL.pdf
Availability of RER65F8R25MCSL
QUANTITY
RER65F8R25MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F8R25MCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F8R25MCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.25
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F8R25MCSL
Related LinksRER65F8, RER65F8R25MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F8R25MCSL Details Description
Related parts for RER65F8R25MCSL
CONN ADAPT JACK-JACK SMA 50 OHM datasheet.pdf
TRANSFORM AUDIO 600CT/600CT IMP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 2.2K OHM 20% 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
PANEL PLASTIC 2.56X3.56" FOR NB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES 5.49M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf