Vishay/Dale RER65FR316PCSL
RER65FR316PCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65FR316PCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 0.316 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65FR316PCSL.pdf
Availability of RER65FR316PCSL
QUANTITY
RER65FR316PCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65FR316PCSL
Internal Part NumberEIS-RER65FR316PCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.316
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65FR316PCSL
Related LinksRER65FR, RER65FR316PCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65FR316PCSL Details Description
Related parts for RER65FR316PCSL
RES ARRAY 9 RES 47 OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ4 PG16 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM50H/MC50G/MDM50H datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf
HS HERMETICALLY SEALED BASIC SW datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 26AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
END CAP FOR NA40(RECEIVER) datasheet.pdf
2 PRT RMP TRM FOR UM3672,UM4236 datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf