Vishay/Dale RER65FR590RC02
RER65FR590RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER65FR590RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 0.59 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65FR590RC02.pdf
Availability of RER65FR590RC02
QUANTITY
RER65FR590RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65FR590RC02
Internal Part NumberEIS-RER65FR590RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.59
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65FR590RC02
Related LinksRER65FR, RER65FR590RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65FR590RC02 Details Description
Related parts for RER65FR590RC02
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SINGLE DECK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
POWER ELEMENT BUSH datasheet.pdf
CONN MALE 24POS SILVER WIRE WRAP datasheet.pdf