Vishay/Dale RER70F1152RCSL
RER70F1152RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F1152RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 11.5K OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F1152RCSL.pdf
Availability of RER70F1152RCSL
QUANTITY
RER70F1152RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F1152RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F1152RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F1152RCSL
Related LinksRER70F1, RER70F1152RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F1152RCSL Details Description
Related parts for RER70F1152RCSL
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 48V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3.5A 10DFN datasheet.pdf
IC CLOCK GEN LOW EMI 8-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 510K OHM 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 3.81MM datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 7K OHM 5% 1006 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 25POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf