Vishay/Dale RER70F1211RCSL
RER70F1211RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F1211RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 1.21K OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F1211RCSL.pdf
Availability of RER70F1211RCSL
QUANTITY
RER70F1211RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F1211RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F1211RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F1211RCSL
Related LinksRER70F1, RER70F1211RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F1211RCSL Details Description
Related parts for RER70F1211RCSL
CONN HEADER 5POS .156 VERT GOLD datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 9.8A 11 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH PB ILLUM PROTRUD LEN GRN datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 50POS W/O KEY AU datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
ETN UNMANAGED SWITCH 4 COPPER, 1 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf