Vishay/Dale RER70F1212PCSL
RER70F1212PCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F1212PCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 12.1K OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F1212PCSL.pdf
Availability of RER70F1212PCSL
QUANTITY
RER70F1212PCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F1212PCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F1212PCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F1212PCSL
Related LinksRER70F1, RER70F1212PCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F1212PCSL Details Description
Related parts for RER70F1212PCSL
CONN EDGECARD 22POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 250E 2.75KV datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.65 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
GDT 250V 20% 20KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf