Vishay/Dale RER70F12R7MCSL
RER70F12R7MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F12R7MCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 12.7 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F12R7MCSL.pdf
Availability of RER70F12R7MCSL
QUANTITY
RER70F12R7MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F12R7MCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F12R7MCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.7
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F12R7MCSL
Related LinksRER70F1, RER70F12R7MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F12R7MCSL Details Description
Related parts for RER70F12R7MCSL
CABLE COAXIAL RG58A 20AWG 1000' datasheet.pdf
SNSW 4A 3/16 PLAN 79215835 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZE24 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 4-ROWS datasheet.pdf
FUSE 3500A 660V 24GKN/60 AR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf