Vishay/Dale RER70F1500RCSL
RER70F1500RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F1500RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 150 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F1500RCSL.pdf
Availability of RER70F1500RCSL
QUANTITY
RER70F1500RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F1500RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F1500RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F1500RCSL
Related LinksRER70F1, RER70F1500RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F1500RCSL Details Description
Related parts for RER70F1500RCSL
IC GATE OR 2CH 2-INP 8-DSBGA datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
FILTER LINE PWR RFI LOW .250 5A datasheet.pdf
TRANS PNP 300V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.35A D2PAK datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.4000 MHZ 16.0PF SMD datasheet.pdf