Vishay/Dale RER70F1621RC02
RER70F1621RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER70F1621RC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 1.62K OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F1621RC02.pdf
Availability of RER70F1621RC02
QUANTITY
RER70F1621RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F1621RC02
Internal Part NumberEIS-RER70F1621RC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F1621RC02
Related LinksRER70F1, RER70F1621RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F1621RC02 Details Description
Related parts for RER70F1621RC02
BOX ABS GRAY 9.33"L X 5.16"W datasheet.pdf
CAP CER 750PF 150V 1111 datasheet.pdf
XFRMR MAX250 4KVDC 2.5 MH DIP datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 10.4UH SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 42.74VC AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
COMPACT ROBOT WWTYPESOCKETSET20C datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 47 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf