Vishay/Dale RER70F1740RCSL
RER70F1740RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F1740RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 174 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F1740RCSL.pdf
Availability of RER70F1740RCSL
QUANTITY
RER70F1740RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F1740RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F1740RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)174
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F1740RCSL
Related LinksRER70F1, RER70F1740RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F1740RCSL Details Description
Related parts for RER70F1740RCSL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .7W MONO 8MSOP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.25V 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 180PF 630V C0G RADIAL datasheet.pdf
SW IND PB SQ BLUE LED DIFF CLR datasheet.pdf
LED AMBER 500MA 3.45X3.45 SMD datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 10V 30MA 6TSSOP datasheet.pdf
RFID INTELLIGENT FLAG AMP datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 62PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf