Vishay/Dale RER70F1740RCSL
RER70F1740RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F1740RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 174 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F1740RCSL.pdf
Availability of RER70F1740RCSL
QUANTITY
RER70F1740RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F1740RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F1740RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)174
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F1740RCSL
Related LinksRER70F1, RER70F1740RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F1740RCSL Details Description
Related parts for RER70F1740RCSL
TRIMMER 10 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
TERM BLK TEST PLUG 5POS 2MM PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
SEALING BOOT FOR SWITCH datasheet.pdf
TVS DIODE 26.8VWM 47.7VC SMC datasheet.pdf
LED SQ 2W RED 635NM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS SMT GOLD datasheet.pdf
CAT 5E UNIV 48 PORT PATCH PANEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf